
Byrumslabyrinten åbnes af borgmester Christine K. Hansen kl. 12.30. Efter åbningen underholder Bjergsted Musikskole. I forbindelse med åbningen vil der være lidt at spise, leveret fra Thai Udon.
Der vil også være andre arrangementer denne dag i tilknytning til byrumslabyrinten:
Fra kl. 10 til 14 holder biblioteket ekstraordinært åbent med personale. Bibliotekspersonalet hjælper gerne med udlån af aktivitetskasser og er også til rådighed for at oprette nye lånere. Eksemplevis kan det være en god idé, at børn og unge bliver oprettet som lånere, så de blandt andet kan få adgang til aktivitetskasserne, når biblioteket ikke er betjent. Medbring det gule sundhedskort. For at kunne oprette børn under 14 år som lånere, skal en forældre eller værge være med. Læs i øvrigt om, hvordan man bliver låner her.
Ligeledes fra 10 til 14 vil rollespilgruppen Jyderup Live være på bibliotekspladsen og udfordre alle børn og unge til kamp omkring byrumslabyrinten. Sværdkæmperne medbringer våben, som kan lånes.
Kl. 11.00 vil tidligere bibliotekar Bente Skat Andersen fortælle historier for både små og store.